Türkiye'nin Lider Pil Tedarikçisi
Türkiye'nin Lider Pil Tedarikçisi
BLOG
Yayın Tarihi : 15.09.2022 17:35 | Güncellenme Tarihi : 19.09.2022 17:18 | Blog
Şarjlı Pil Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

ŞARJLI PİL ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

 

Cihazınız için doğru şarjlı pili nasıl seçeceğinize ilişkin ipuçlarını merak ettiğinizi biliyoruz. Bu yazımızda sizlere cihazlarınızın performansını maksimize edebileceğiniz ve mükemmel performans sunacak hangi şarj edilebilir pili, nasıl ve neden seçeceğinizi tam olarak anlamanıza yardımcı olacak en temel ve kapsamlı bilgileri sunacağız.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günlük hayatımızın çoğu alanında pilli cihazları kullanmaktayız. Bu pillerin bir kısmını şarjlı piller, bir kısmını ise şarjsız piller oluşturmakta. Örnek verecek olursak elektrikli diş fırçaları, hobby rc oyuncaklar, PS kolları, TV kumandaları, otomatik kapı kumandaları, fotoğraf makineleri vb. birçok alan sayabiliriz. Şarjlı piller, hayatımızın çoğu alanında yer alan bu cihazların uzun yıllar kullanılması için kurtarıcı niteliktedir.

 1. Şarjlı Pil Çeşitleri Nelerdir?

Şarjlı pil çeşitlerine geçmeden evvel, hangi pilin kullanım amacınıza uygun olduğunu anlamak pil tercihinizi doğru yapmanızı sağlar.

 1. Hangi Pil Sizin İçin Uygun?

Şarjlı piller kullanışlı ve verimlidir, ancak hangi pilin ihtiyacımıza uygun olduğunu nasıl anlayacağız? Öncelikle cihazınızla uyumlu olan şarj edilebilir pil seçiminde, pilin kimyası çok önemlidir. Cihazınızın şarj edilebilir pil kimyasını bilmeniz, ona uygun doğru pili seçmede çok önemli bir adımdır. Şarj edilebilir piller pil kimyalarına göre yaygın olarak 3 ana türe ayrılır. Şarjlı pil çeşitleri Nikel Metal Hidrür (Ni-Mh), Nikel Kadmiyum (Ni-Cd) ve Lityum-iyon (Li-iyon).

 1. Ni-Cd Piller:

Bu piller endüstriyel piller olarak adlandırılan grupta yer alır. Diğer şarjlı pil türlerine kıyasla fiyat olarak daha uygundur. Fakat eski teknoloji ürünüdür ve geri dönüştürülmesi diğer pillere göre daha zordur. Ayrıca hafıza etkisi sebebi ile pil kapasitesi tamamen boşalmadan şarj edilmemesi gerekir. Pil kapasitesi tamamen boşalmadan şarj edildiğinde, pil iyonlarındaki değişim nedeniyle bu durumu anımsar ve kapasitesini düşürür. Bu da pil ömrünü etkiler. Bu pilleri uygun koşullarla şarj ederek kullanırsanız yaklaşık 1000 kez kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu pilleri pil gruplama işlemlerinde kullanarak batarya paketi üretiminde de kullanabilirsiniz. Örneğin elektrikli süpürge bataryaları bu pillerden oluşmaktadır. Ayrıca elektrikli diş fırçalarında veya tıraş makinelerinde de yine bu piller kullanılmaktadır.

 1. Ni-Mh Piller:

Kadmiyum ve cıva gibi zehirli kimyasalları içermeyen çevre dostu şarj edilebilir Ni-Mh pilleri, uygun koşulları sağlayarak şarj ederseniz yaklaşık 1000 kez kullanabilirsiniz. Bu sebeple Ni-Mh piller zaman/maliyet açısından bakıldığında, uzun dönemde maliyeti çok düşüktür. Ni-Mh pillerin enerji depolama kabiliyetleri yüksektir. Ni-Mh şarj edilebilir pilleri yüksek güçte enerji sağladıkları için fotoğraf makinesi pilleri ve oyuncak pillerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 1. Li-ion Piller:

Günümüzde, lityum iyon pil denildiğinde akla ilk akıllı telefonlar gelse de, lityum iyon piller çoğu elektronik cihazda kullanılır. Lityum iyon pillerde hafıza etkisinin olmayışı, uzun ömürlü olması, hızlı şarj ve yüksek deşarj kapasitesine sahip olması lityum iyon pillerin tüketicilerce ilk sırada tercih edilmesini sağlar.

 1. Boyutlarına Göre Şarjlı Piller

Yukarıda kimyalarını anlattığımız şarj edilebilir pilleri piyasada boyutlarıyla tanıyoruz. Bunlar AA kalem pil, AAA ince kalem pil, 9v pil, C size orta boy pil, D size büyük boy pildir. Bu pilleri satın alarak direkt cihazlarınızda kullanabileceğiniz gibi batarya paketi gruplamasında da kullanabilirsiniz.

 1. Bir Pilin Şarj Edilebilir Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir pilin şarj edilebilir olduğunu üzerindeki mAh (mili amper saat) değerinden anlayabilirsiniz. Şarj edilebilir pillerin en önemli özelliği üzerindeki sayısal mAh (mili amper saat) değeridir. Bu sayısal değer pilin şarj kapasitesini gösterir ve pilin üzerinde olduğu gibi paketinin üzerinde de yazılı olduğunu görebilirsiniz. Kapasite, pilin içinde depolanan elektrik yükü miktarıdır. Bir pilde ne kadar fazla şarj varsa, o kadar fazla elektrik akımı verebilir ve cihazınıza o kadar uzun süre güç sağlayabilir. Örneğin cihazınız saatte 100 miliamper çekiyor ise, 2000mAh bir pil taktığınızda cihazınız 20 saat çalıştığında bu pil boşalır. Bu sebeple pil alırken mAh değeri çok önemlidir. Kısaca şarj edilebilir pillerin üzerinde bulunan mAh değeri pilin çalışma kapasitesini ve ne kadar süre içerisinde şarj olabileceği hakkında bilgi verir. Kullanacağınız cihaza göre uygun şarjlı pili seçmeniz gerekir. Pilin mAh değeri artıkça şarj edildiğinde cihazınızda göstereceği performans süresi de artar. Örneğin AAA şarjlı pil 2000 mAh şarj kapasiteli piller AAA şarjlı pil 1000 mAh pillere göre daha uzun kullanım sağlar. Daha yüksek değerde bir pile ihtiyaç duyarsanız AA şarjlı pil 2700 mAh değerinde bir pil kullanabilirsiniz. Pilin mAh değeri ne kadar yüksek olursa, tekrar şarj edilmeden önce bir cihaza o kadar uzun süre güç verir.

 1. Şarjlı Piller Nerede Kullanılır?

Şarjlı piller günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları PC kolu pilleri, akıllı kumanda pilleri, bebe phone pilleri, aydınlatma pilleri, acil çıkış yönlendirme levhalarının bataryaları, şarjlı süpürge bataryaları, elektrikli ev aletleri bataryaları, şarjlı matkap bataryaları, diş fırçası pilleri, oyuncak pilleri, hobby araç pilleri, ölçüm cihazı pilleri, dijital fotoğraf makinesi pilleri, klavye mouse pilleri, el feneri pilleri, UPS bataryaları, solar sistem bataryaları, medikal batarya grupları, pos cihazı bataryaları, alarm sistem bataryaları vb. birçok alanda kullanılmaktadır. Özel Dizayn Batarya Çözümleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 1. Şarjlı Pil Fiyatları

Peki şarjlı pil fiyatı ne kadardır? Piyasada şarj edilebilir pil fiyatları pil çeşitlerine göre farklılık gösterir. Pilin markası, kapasitesi, kimyası, boyutu pilin fiyatına etki eden faktörlerdendir. Şarjlı pil kullanmanın en büyük faydalarından biri de tekrarlı kullanım sağladığı için ileride oluşacak pil maliyetlerini ortadan kaldırmasıdır. İhtiyacınıza uygun şarj edilebilir pilleri Birikim Pilleri’nden satın alabilirsiniz. Dilediğiniz pili en uygun fiyata almak istiyorsanız kampanya ve indirim dönemlerimizi takip edebilirsiniz. Birikim Pilleri’nde Power-Xtra, Duracell, Varta, Gp, Fujitsu, Energizer, Panasonic gibi markalarda uygun fiyatlı ve uzun ömürlü şarjlı pilleri bulabilirsiniz.

 1. Son olarak sorumuzun cevabına dönersek, şarjlı pil alırken aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz:

 

 1. Kullanım alanınıza uygun olan pili seçin. Cihazınızın pili Ni.Cd ise lityum pil almak işinizi çözmeyeceği gibi cihazlarınızda geri dönülemez hasarlar oluşmasına neden olur.
 2. Birden fazla pil almanız gerekiyorsa, imalat tarihine dikkat edin. Birbirinden farklı tarihlerde üretilmiş piller, zaman içinde farklı oranlarda deşarj olur. Bu da cihazınızın performansını değiştirir.
 3. Paketi bozulmuş, darbe almış ürünleri almayın.

Tüm pil, batarya ve akü ihtiyaçlarınızı birikimpilleri.net'ten güvenle satın alabilirsiniz.

İnternet sitemizde çerezlerden faydalanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması Kanununu, Gizlilik Sözleşmesi ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz. Reddet Kabul Et